Zimowa pielęgnacja roślin doniczkowych
It's only fair to share...Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Dzisiaj zachęcamy Was do przeczytania kilku słów na temat zimowej pielęgnacja roślin doniczkowych. Nasze kwiaty na oknach i parapetach tęsknią za słońcem i ciepłem. Mamy kilka cennych wskazówek, aby ułatwić kwiatkom przetrwanie tego okresu.

Konieczne odkurzanie

Kurz, który osadza się na liściach i pędach domowych roślin doniczkowych ogranicza dostęp światła. Konieczne jest usunięcie kurzu przez jego ścieranie albo zmywanie. Te rośliny, które można umyć pod bieżącą wodą, kąpiemy pod prysznicem letnią wodą. Należy przy tym pamiętać o zabezpieczeniu ziemi w doniczce przed zalaniem – najlepiej okryć ją folią na czas kąpieli. Roślinom o dużych rozmiarach, które trudno przenosić, czyścimy liście wycierając wilgotną miękką szmatką albo gąbką. Możemy je też spryskać wodą za pomocą spryskiwacza (aby nie zmoczyć podłogi warto rozłożyć pod rośliną folię o wielkości odpowiedniej do szerokości rośliny). Te rośliny doniczkowe, których liście mają włoski (np. fiołek afrykański) czyścimy z kurzu za pomocą pędzelka.

Podnoszenie wilgotności powietrza

W sezonie grzewczym zdarza się, że liście roślin zasychają od wierzchołka, a potem żółkną i opadają. Przyczyną jest zbyt suche powietrze panujące zimą w mieszkaniu –wilgotność powietrza jest za niska. Trzeba podwyższyć wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których stoją kwiaty doniczkowe. Można to zrobić zawieszając na grzejnikach naczynia ceramiczne napełnione wodą albo włączając nawilżacz powietrza. Skuteczną metodą jest też ustawienie doniczki z rośliną na podstawce wypełnionej kamykami i wodą w ten sposób, aby dno doniczki nie dotykało lustra wody – parująca woda podniesie wilgotność powietrza wokół rośliny.

Ograniczenie podlewania

Zimą podlewanie większości roślin (szczególnie kaktusów i sukulentów) należy ograniczyć. Zanim podlejemy trzeba sprawdzić stan wilgotności podłoża: jeśli palcem wyczujemy, że ziemia w doniczce jest wilgotna, to roślin nie podlewamy, a jeśli jest sucha należy wlać wodę. Roślinom mniej szkodzi przesuszenie niż zalanie korzeni. Zawsze po podlaniu należy usunąć nadmiar wody z podstawki.

Niższa temperatura

Dla większości roślin doniczkowych temperatura w naszych mieszkaniach w okresie zimowym, gdy włączone jest ogrzewanie, jest zbyt wysoka. Warto w miarę możliwości przenieść rośliny w najchłodniejsze miejsce. Pamiętajmy tylko, aby miało ono dostęp światła dziennego. Pilnujmy też, aby rośliny nie zmarzły od zimnego powietrza dostającego się na przykład przez nieszczelne okna lub inne otwory. Jeśli otwieramy okna do wietrzenia pomieszczeń, usuńmy przedtem rośliny z parapetu i najbliższego otoczenia okna.

Zaprzestanie nawożenia i rozmnażania

Od listopada do lutego nie stosujemy nawozów do roślin doniczkowych. W tym okresie nie należy także rozmnażać roślin ani ich przesadzać. To czas spoczynku dla roślin.

rosliny-w-doniczce-elbrus-komp2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *